You are here:

Championships

E-mail Print PDF
Results of the European Championships 2011 PDF Print E-mail
Written by András Mihályi
Monday, 10 October 2011 00:10
EClogo European Championship in Sitting Volleyball for Men and Women 2011

Rotterdam, the Netherlands
October 9-15, 2011

The results...


October 9
The results of the first day - morning session
W4 Slovenia-Hungary 3:0 (25:13, 25:11, 25:13)
M2 Germany-Great Britain 3:0 (25:6, 25:16, 25:17)
W3 Germany-Great Britain 3:0 (25:16, 25:15, 25:15)
M3 Russia-Serbia 3:0 (25:12, 25:16, 27:25)
M4 Ukraine-Azerbaijan 3:0 (25:2, 25:14, 25:11)

The results of the first day - afternoon session
W2 Ukraine-Finland 3:0 (25:8, 25:5, 25:13)
M5 Croatia-Latvia 3:0 (25:14, 25:13, 25:21)
M6 Netherlands-Poland 3:0 (25:18, 25:13, 25:16)
W1 Netherlands-Russia 3:0 (30:28, 25:13, 25:21)
M7 Bosnia&Herzegovina-Serbia 3:0 (25:20, 25:11, 25:16)
M8 Germany-Ukraine 3:1 (25:20, 24:26, 25:13, 25:20)

October 10
The results of the second day - morning session
Match no. Teams Sets Points
W6 Finland-Hungary 3:1 (21:25, 25:18, 25:21, 25:22)
M12 Poland-Great Britain 3:2 (27:29, 21:25, 27:25, 25:17, 15:7)
W5 Russia-Great Britain 3:0 (25:14, 25:18, 25:13)
M9 Russia-Croatia 3:1 (25:18, 25:9, 23:25, 25:12)
M10 Netherlands-Azerbaijan 3:0 (25:13, 25:12, 25:13)

The results of the second day - afternoon session
Match no. Teams Sets Points
W8 Ukraine-Slovenia 3:0 (25:18, 25:23, 25:19)
M18 Ukraine-Great Britain 3:0 (25:17, 25:20, 25:12)
W7 Netherlands-Germany 3:0 (25:18, 25:14, 25:8)
M13 Bosnia&Herzegovina-Croatia 3:0 (25:5, 25:14, 25:12)
M14 Germany-Netherlands 3:0 (25:19, 25:12, 25:19)

October 11
The results of the third day - morning session

Match no. Teams Sets Points
W10 Slovenia-Finland 3:0 (25:16, 25:10, 25:13)
M15 Russia-Latvia 3:0 (25:9, 25:9, 25:16)
M16 Poland-Azerbaijan 3:0 (25:11, 25:16, 25:11)
W9 Russia-Germany 3:1 (21:25, 25:12, 25:23, 25:21)
M21 Serbia-Croatia 3:0 (26:24, 25:10, 25:22)
M22 Ukraine-Netherlands 3:0 (25:17, 25:10, 25:20)

The results of the third day - afternoon session

Match no. Teams Sets Points
W12 Ukraine-Hungary 3:0 (25:8, 25:7, 25:6)
M19 Bosnia&Herzegovina-Latvia 3:0 (25:6, 25:19, 25:11)
M20 Germany-Poland 3:0 (25:13, 25:12, 25:19)
W11 Netherlands-Great Britain 3:0 (25:8, 25:8, 25:11)
M24 Great Britain-Azerbaijan 3:0 (25:12, 25:11, 25:11)

Women Pool A

1. Netherlands 3 3 0 9:0 6
2. Russia 3 2 1 6:4 5
3. Germany 3 1 2 4:6 4
4. Great Britain 3 0 3 0:9 3

Women Pool B

1. Ukraine 3 3 0 9:0 6
2. Slovenia 3 2 1 6:3 5
3. Finland 3 1 2 3:7 4
4. Hungary 3 0 3 1:9 3

October 12
The results of the fourth day - men

Match no. Teams Sets Points
M25 Serbia-Latvia 3:0 (25:18, 25:12, 25:20)
M26 Ukraine-Poland 3:0 (25:15, 25:9, 25:16)
M29 Bosnia&Herzegovina-Russia 3:0 (27:25, 25:22, 25:23)
M30 Germany-Azerbaijan 3:0 (25:4, 25:14, 25:9)
M28 Netherlands-Great Britain 3:0 (25:20, 25:11, 25:18)

Men Pool A

1. Bosnia&Hercegovina 4 4 0 12:0 8
2. Russia 4 3 1 9:4 7
3. Serbia 4 2 2 6:6 6
4. Croatia 4 1 3 4:9 5
5. Latvia 4 0 4 0:12 4

Men Pool B

1. Germany 5 5 0 15:1 10
2. Ukraine 5 4 1 13:3 9
3. Netherlands 5 3 2 9:6 8
4. Poland 5 2 3 6:11 7
5. Great Britain 5 1 4 5:12 6
6. Azerbaijan 5 0 5 0:15 5

The results of the fourth day - women quarterfinals

Match no. Teams Sets Points
W14 Ukraine-Great Britain 3:0 (25:17, 25:9, 25:23)
W15 Russia-Finland 3:0 (25:10, 25:15, 25:15)
W16 Slovenia-Germany 3:2 (26:24, 23:25, 19:25, 25:18, 15:12)
W13 Netherlands-Hungary 3:0 (25:9, 25:10, 25:13)

October 13

The results of the fifth day - men 9-11

Match no. Teams Sets Points
M35 Latvia-Azerbaijan 3:0 (25:14, 25:23, 25:8)
M36 Great Britain-Azerbaijan 3:0 (25:23, 25:9, 25:11)

The results of the fifth day - men quarterfinals

Match no. Teams Sets Points
M31 Russia-Netherlands 3:0 (25:14, 25:17, 25:10)
M32 Ukraine-Serbia 3:1 (25:27, 25:11, 25:20, 25:12)
M33 Bosnia&Herzegovina-Poland 3:0 (25:13, 25:11, 25:12)
M34 Germany-Croatia 3:0 (25:18, 25:17, 25:15)

The results of the fifth day - women 5-8

Match no. Teams Sets Points
W17 Germany-Hungary 3:0 (25:17, 25:13, 25:19)
W18 Finland-Great Britain 3:2 (22:25, 25:18, 20:25, 25:18, 15:3)

The results of the fifth day - women semifinals

Match no. Teams Sets Points
W20 Ukraine-Russia 3:0 (25:13, 25:14, 25:8)
W19 Netherlands-Slovenia 3:0 (25:13, 25:14, 25:23)

October 14

The results of the sixth day - men 9-11

Match no. Teams Sets Points
M41 Great Britain-Latvia 3:0 (25:18, 25:12, 25:7)

The results of the sixth day - men 5-8

Match no. Teams Sets Points
M37 Netherlands-Croatia 3:2 (17:25, 19:25, 27:25, 26:24, 15:11)
M38 Poland-Serbia 3:2 (22:25, 25:23, 23:25, 26:24, 15:13)

The results of the sixth day - men 7-8

Match no. Teams Sets Points
M44 Serbia-Croatia 3:1 (25:16, 25:21, 22:25, 25:21)

The results of the sixth day - men 5-6

Match no. Teams Sets Points
M43 Netherlands-Poland 3:0 (25:16, 25:17, 28:26)

The results of the sixth day - men semifinals

Match no. Teams Sets Points
M38 Russia-Germany 3:0 (25:17, 25:21, 25:21)
M40 Bosnia&Herzegovina-Ukraine 3:1 (25:20, 25:15, 26:28, 26:24)

The results of the sixth day - women 7-8

Match no. Teams Sets Points
W21 Great Britain-Hungary 3:1 (25:8, 25:18, 21:25, 25:9)

The results of the sixth day - women 5-6

Match no. Teams Sets Points
W22 Germany-Finland 3:1 (25:22, 25:19, 22:25, 25:11)

October 15

The results of the seventh day - men 3-4

Match no. Teams Sets Points
M45 Germany-Ukraine 3:2 (24:26, 25:16, 20:25, 25:20, 15:12)

The results of the seventh day - men final

Match no. Teams Sets Points
M46 Bosnia&Herzegovina-Russia 3:1 (22:25, 25:23, 25:10, 25:23)

The results of the seventh day - women 3-4

Match no. Teams Sets Points
W23 Russia-Slovenia 3:1 (25:19, 25:23, 18:25, 25:18)

The results of the seventh day - women final

Match no. Teams Sets Points
W24 Ukraine-Netherlands 3:1 (25:21, 26:28, 25:15, 25:14)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ECVD Continental Cup 2011

The tournament will see 12 men’s compete in the most important and biggest Sitting Volleyball event before the London 2012 Paralympic Games. The Championships begins on Monday 11th July and continues through to Saturday 16th July.

Pool A Pool B
Bosnia I Herzegovina (BIH)
Brazil (BRA)        
Canada (CAN)
Great Britain (GBR)
Kazakhstan (KAZ)
Ukraine (UKR)
Azerbaijan (AZE)               
China (CHN)
Egypt (EGY) 
Russia (RUS)
USA (USA)

Fixtures and Results

Match Date Time Team Team Court Pool Result
1 Rd 1 Mon 11 July 14:00 GBR BRA A Pool A

0-3 (15-25,  25 - 27, 17 - 25)

2 Rd 1 Mon 11 July 14:30 USA CHN B Pool B 3-1 (15-25, 25-19, 25-22, 25-20)
3 Rd 1 Mon 11 July 16:00 UKR CAN A Pool A 3-0 ((25-9, 25-7, 25-16)
5 Rd 1 Mon 11 July 16:30 AZE RUS B Pool B 0-3 (10-25, 5-25, 7-25)
4 Rd 1 Mon 11 July 18:00 KAZ BIH A Pool A 0-3 (11-25, 8-25, 11-25)
6 Rd 2 Tue 12 July 09:00 GBR UKR B Pool A 0-3 (9-25,13-25,10-25)
8 Rd 2 Tue 12 July 09:30 EGY AZE A Pool B 3-0 (25-8,25-17,25-11)
7 Rd 2 Tue 12 July 11:00 CAN KAZ B Pool A 1-3 (23-25,22-25,25-22, 28-30)
10 Rd 2 Tue 12 July 11:30 CHN RUS A Pool B 0-3 (14-25, 11-25, 15-25)
9 Rd 2 Tue 12 July 13:00 BRA BIH B Pool A 0-3 (11-25, 15-25, 22-25)
11 Rd 3 Tue 12 July 16:00 KAZ GBR B Pool A 1-3 (22-25, 25-16, 20-25,21-25)
12 Rd 3 Tue 12 July 16:30 AZE USA A Pool B 0-3 (14-25, 11-25,15-25)
13 Rd 3 Tue 12 July 18:00 BIH CAN B Pool A 3 -0 (25-17,25-9, 25-13)
14 Rd 3 Tue 12 July 18:30 RUS EGY A Pool B 3-0 (25-21, 25-23, 25-21)
15 Rd 3 Tue 12 July 20:00 UKR BRA B Pool A 3-1(24-26, 25-14, 25-9, 25-20)
16 Rd 4 Wed 13 July 09:00 GBR BIH A Pool A 0-3 (9-25, 6-25, 16-25)
17 Rd 4 Wed 13 July 09:30 USA RUS B Pool B 0-3 (14-25, 17-25, 18-25)
18 Rd 4 Wed 13 July 11:00 UKR KAZ A Pool A 3-0 (25-11, 25-18, 25-15)
20 Rd 4 Wed 13 July 11:30 CHN EGY B Pool B 0-3 (22-25, 18-25, 19-25)
19 Rd 4 Wed 13 July 13:00 BRA CAN A Pool A 3-0 (25-13, 25-11, 25-10)
21 Rd 5 Wed 13 July 16:00 BIH UKR B Pool A 3-2 (24-26, 25-7, 25-16, 22-25, 15-10)
23 Rd 5 Wed 13 July 16:30 AZE CHN A Pool B 0-3 (14-25, 19-25, 13-25)
22 Rd 5 Wed 13 July 18:00 KAZ BRA B Pool A 1-3 (20-25, 22-25, 26-24,15-25)
25 Rd 5 Wed 13 July 18:30 EGY USA A Pool B 1-3 (20-25, 22-25, 26-24, 15-25)
24 Rd 5 Wed 13 July 20:00 CAN GBR B Pool A 0-3 (15-25, 16-25, 28-26)
36 Day 4 Thur 14 July 10:00 AZE CAN B pl 9-11 0-3 (17-25, 18-25, 12-25)
31 Day 4 Thur 14 July 12:00 UKR EGY A quarter final 1-3 (18-25, 21-25, 29-27 - 29)
32 Day 4 Thur 14 July 14:00 USA BRA B quarter final 0-3 (16-25, 21-25, 12-25)
33 Day 4 Thur 14 July 15:00 BIH CHN A quarter final 3-0 (25-18, 25-14, 25-20)
34 Day 4 Thur 14 July 16:00 RUS GBR B quarter final 3-0 (25-14, 25-17, 25-11)
41 Day 5 Fri 15 July 10:00 CAN KAZ A pl 9-11 2-3 (16-25, 23 -25, 25-17, 25-17, 5-15)
37 Day 5 Fri 15 July 12:00 UKR GBR A Semi-Final 5-8 3-0 (25-20, 25-17, 25-20)
38 Day 5 Fri 15 July 14:00 USA CHN A Semi-Final 5-8 1-3 (25-22, 21-25, 11-25, 14-25)
39 Day 5 Fri 15 July 16:00 EGY RUS A Semi-Final 1-4 3-2 (19-25, 25-23, 16-25, 25-20, 15-12)
40 Day 5 Fri 15 July 18:00 BRA BIH A Semi-Final 1-4 0-3 (22-25, 11-25, 23-25)
43 Day 6 Sat 16 July 09:00 GBR USA A pl 7-8 3 - 1 (25-23, 25-16, 7-25, 25-19)
42 Day 6 Sat 16 July 09:30 KAZ AZE B pl 9-11 3 - 1 (25-14, 25-8, 25-27, 25-16)
44 Day 6 Sat 16 July 11:00 UKR CHN A pl 5-6 3 - 0 (25-17, 25-22, 25-20)
45 Day 6 Sat 16 July 13:00 RUS BRA A Bronze Final 3-1 (24 -26, 25-19, 25-23, 25-22)
46 Day 6 Sat 16 July 15:00 EGY BIH A Gold Final 0-3 (11-25, 28 – 30, 18 – 25)

Last Updated ( Sunday, 16 October 2011 21:52 )  

Coaches & Players Images

Youtube

Facebook